Damask - Realitná a obchodná  kancelária.
Viete, že MALTA ma zaujimavu historiu?
Predaj
Prenájom
Kúpa

Ponuka: Druh:
MALTA - história

Svojou výnimočnou polohou tvorí Malta pomyselný most medzi severnou Afrikou a južnou Európou, ako aj západnou Európou a stredným Východom. To je dôvod prečo sa Malta dostala často do stredu najdôležitejších historických udalostí.

Na úplnom začiatku bola Malta pod vodou. Postupom času ale morská hladina klesla a Malta sa postupne ocitla na suchu. Zaujímavosťou je, že v niektorých jaskyniach Malty sa našli nielen slonie kosti, ale aj pozostatky hrochov a iných veľkých afrických zvierat.

Samotná civilizácia sa na Malte objavila dlho predtým ako sa história vôbec začala zaznamenávať. Prvý osadníci priplávali na Maltu okolo roku 5200 pred n.l. a boli to pravdepodobne farmári a rybári.

Jedným z najvýznamnejších období je tzv. 'obdobie chrámov', ktoré sa datuje od roku 3600 pred n.l. do roku 2500 pred n.l. Význam sa mu pripisuje hlavne kvôli maltským prehistorickým chrámom (365, z toho 1 mešita), ktoré patria k najstarším stojacim budovám na svete (zdroj – UNESCO).

Okolo roku 1000 pred n.l. sa na Maltu dostali Féničania, ktorí ostrovy využívali ako základňu pre svoju expanziu a tiež k rozvoju obchodu v Stredomorí.

Neskôr sa Malta dostala pod nadvládu Ríma a v tejto dobe prišlo k jednej z najdôležitejších udalosti na týchto ostrovoch. Jedná sa o stroskotanie sv. Pavla a sv. Lukáša, ktorí cestovali v zajatí do Ríma, kde chcel sv. Pavol požiadať cisára o spravodlivosť. Vďaka ich pobytu na ostrove sa obyvatelia postupne začali o kresťanstvo zaujímať a obracať sa k nemu.

Ďalším dôležitým medzníkom je príchod križiackych rytierov rádu sv. Jána v roku 1530. Rytieri osídlili Birgu (dnešnú Vittoriosu) a polostrov Sengleu. V tej dobe zároveň začali so stavbou Valletty. Dôležitú úlohu v stavebnom pláne hralo opevnenie, ktoré lemuje Vallettu a malo ju chrániť pred útokmi mocných Turkov, ktorí sa potom o Maltu márne snažili.

Malta sa zapáčila aj samotnému Napoleonovi, ktorý roku 1789 priplával na Maltu pod zámienkou, že potrebuje doplniť zásoby. Hneď potom sa na svojich hostiteľov obrátil útokom a rytierom nariadil opustiť ostrov. Tí nemali silu bojovať a bez odporu Maltu opustili.

S Maltou sú neodmysliteľne spojený aj rytieri Maltézkeho rádu. Tento rád vznikol v roku 1085 ako skupina mníchov starajúcich sa o chorých. Neskôr sa ale rád zmenil na vojenský a počas križiackych výprav mnísi strážili Svätú zem. Rád má bohatú históriu a v súčasnosti je neštátnym subjektom, ktorý ale vydáva vlastné známky, mince, má dokonca vlastnú značku áut a status pozorovateľa OSN.
     Reality na AReality.sk                  registrácia domény, webdesign & webhosting - www.poruban.sk  ©2020
www.damask.sk